57 Yaşında Mersin’i Sanat Şehri Haline Getiriyor!

Nazife Bilgin Hazar, 48 yaşında iki çocuk annesi bir ev hanımıyken ressamlığa olan tutkusunun peşinden gitti. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini kazandı. Şimdi Mersin’deki binalara ünlü ressamların eserlerini çizerek Mersin’i güzelleştiriyor.

48 yaşında kazandığı üniversiteyi büyük bir başarı sağlayarak bitiren Nazife Bilgin Hazar, Mersin Toroslar Belediyesi ile birlikte başlattıkları sosyal sorumluluk projesi kapsamında bina duvarlarına Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Diego Rivera, Neşet Günal, Osman Hamdi Bey gibi ünlü ressamların eserlerini çiziyor.

53 yaşında yüksek derece ile mezun oldu.

Ev hanımı olduğu dönemde Amatör olarak evde kara kalem çalışmaları yaptığını belirten Hazar; ‘’Resim yapmak her zaman hobimdi, alışkanlığımı geliştirmek ve profesyonel eğitim alabilmek için hazırlık kurslarına gittim, başarılı olunca üniversiteye girmeye karar verdim Eşim ve çocuklarım da hep destek oldular. Önce yaşım yüzünden sınıftakiler tarafından yadırganır mıyım diye düşündüm ama daha sonra kısa sürede birbirimize alıştık, okula erken gider, tüm dersleri dikkatle dinler arkadaşlarıma da ders çalıştırırdım. Beni abla, anne olarak görürlerdi okulda. Sonuçta tüm öğrenciler çocuklarım yaşındaydı. 4’lük sistemde hep iyi notlar aldım ve yüksek derece ile okuldan mezun oldum. Mezuniyetimi de bana hep destek olan eşim ve çocuklarıma hediye ettim.” şeklinde konuştu.

fotoğraf kaynağı : Nazife Bilgin Hazar
“Sakın ikinci hayatınızı ertelemeyin. Yaşınız ne olursa olsun her şeye yeniden başlayabilirsiniz.’’

Hayallerinin peşinden gitmek için önce cesaretli olunması gerektiğini dile getiren Hazar; “Sakın ikinci hayatınızı ertelemeyin. Yaşınız ne olursa olsun her şeye yeniden başlayabilirsiniz. Bir daha dünyaya gelsem gene bu yaşımda okurum. Ben kabuklarımı kırdım hayata hep pozitif baktım. Her şeyi olumlu olarak düşündüm. Ailem de destek gördüm, eşim hep yanımdaydı bu benim şansım tabii. 50’sinden sonra kariyer yaparken ev işlerini de ihmal etmedim. Şimdi çok mutluyum yeniden doğmuş gibiyim… Şimdi evde yemek yapıyorum ama bir saat önce koskoca bir duvarı boyuyordum. Planlı bir hayat ile her şeyi yapmak mümkün. İmkânsız diye bir şey yok bu hayatta ama önce istemek lazım.” diyerek konuştu.

fotoğraf kaynağı : Nazife Bilgin Hazar
‘’Sosyal boyutu olan işleri yapmaktan çok keyif alıyorum.’’

Okul zamanlarında birçok sosyal sorumluluk projesinde yer aldığını, bu çalışmaları yaparken çok farklı hayatlarla tanıştığını sosyal boyutu olan işleri yapmaktan çok keyif aldığını söyleyen Hazar; ‘’Duvar resimleriyle üniversite ikinci sınıfta tanıştım. İlk olarak bir final ödevi için Mersin Üniversitesinde bulunan ‘Kampüs Geçici Hayvan Bakımevi’ adlı barınağına duvar resimleri çizdim. Sonraki projeleri ise çocuk cezaevi, kadın sığınma evlerine ve Mersin Tıp Fakültesi anestezi bölümüne duvar resimleri çizmek oldu. Çocuk cezaevinde çocukların isteği doğrultusunda resimler yaptık.’’ şeklinde konuştu.

fotoğraf kaynağı : Nazife Bilgin Hazar

‘’İnsanların yolu her gün bir galeriden ya da bir müzeden geçmez ama bir sokaktan geçer.’’

‘’Benim en büyük hayalim duvar resmi yapmaktı. Otobüsle yolculuk yaparken evlerin duvarlarına bakıp “Koca koca duvarlara ne güzel resimler yapılır” deyip hayale dalardım. Çünkü duvar resmi daha geniş kitlelere ulaşıyor. İnsanların yolu her gün bir galeriden ya da bir müzeden geçmez ama bir sokaktan geçer. Kocaman duvarlara yaptığınız resimler yüzlerce kişinin dikkatini çeker. Böyle bir projenin kapımı çalması beni çok mutlu etti.’’ diyerek konuştu.

57 yaşındaki ressam akşam geç saatlere kadar belediyenin sağladığı boya ve vinç ile 10-15 metre yükseklikte binaların duvarlarına dev resimler yapıyor. Hazar toplam 21 binanın tuvale döndürüleceği projesini sabah akşam çalışarak tamamlamaya çalışıyor.

fotoğraf kaynağı : Nazife Bilgin Hazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir