65 üstü vatandaşların korona virüsüne bakış açısı

Araştırma Şirketi Areda Survey gündeme dair ‘Covid-19’a Bakış Araştırması 65+’ gerçekleştirdi. Bin 304 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada 65 yaş üstü vatandaşların korona virüsüne karşı düşünceleri ele alındı. Sadece 65 yaş üstü vatandaşları kapsayan araştırmada dikkat çekici sonuçlar elde edildi.

1-3 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma verilerine göre katılımcıların yüzde 90,6’sı 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulamasını doğru bulurken, bu yasağa uyduğunu belirtenler yüzde 94,9 oranında. Ayrıca yüzde 40,4’ü 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının virüsün yayılmasını kısmen engelleneceğini düşünüyor.

Sokağa çıkma yasağı 65 yaş üstünü nasıl etkiledi?

Araştırmada sorulan “Sokağa çıkma yasağı hayatınızı nasıl etkiledi?” sorusuna katılımcıların yüzde 23,8 “İhtiyaçlarımı temin etmekte zorlanıyorum”, yüzde 22,0 “Dışarıda yürüyüp hava alamadığım için sağlığım bozuldu”, yüzde 18,4 “Evime ve aileme daha fazla vakit ayırma imkanım oldu”, yüzde 16,1 “Moralim bozuldu, kendimi artık işe yaramaz gibi hissediyorum”, yüzde 15,1 “Toplumun bize bakışının olumsuz hale geldiğinin hissediyorum” yanıtını verdi.

En beğenilen tedbir; devlet görevlilerinin yaşlı vatandaşlara desteği

Araştırma verilerine göre katılımcıların yarısından fazlasının (%51,5) 65 yaş üzerindeki vatandaşların sokağa çıkmamaları için alınan tedbirler arasında en çok; ihtiyaçlarının devlet görevlileri tarafından yerine getirilmesini beğenirken, ikinci sırada ise yüzde 29,3 oranla “Israrla sokağa çıkmaya çalışanlara para cezası verilmesi” tedbiri yer alıyor.

65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanan araştırma verilerine göre 65 yaş üstü vatandaşların yüzde 38,6’sı ihtiyaçlarını karşılamak için başkalarının desteğine ihtiyaç duyarken, yüzde 33,5’i kısmen ihtiyaç duyduğunu belirtti.

65 yaş üstü, korona virüs karşısında kendini gençlere kıyasla daha savunmasız hissediyor

Katılımcıların yüzde 55,3’ü korona virüs karşısında kendini gençlere kıyasla daha savunmasız hissederken, yüzde 81,6 bazı kişi ve grupların sokakta 65 yaş üzeri vatandaşlara yaptığı nezaketsizce davranışları yanlış buluyor. Yüzde 17,4’lik bir kesim ise yanlış bir davranış ama maksat virüsün yayılmasını önlemek olduğu için kabul edilebilir diyor.

Korona virüs 65 yaş üstünü endişelendiriyor

98,0’ı korona virüs hakkında bilgi sahibi olduklarını belirtirken, yüzde 61,6’sı Türkiye’deki korona virüs vaka artışlarının giderek artacağını düşünüyor ve yüzde 82,9’u korona virüsüne karşı endişeye duyuyor. Katılımcılar bu endişenin büyük ölçüde (%45,8) bireysel olmadığını ve sevdiklerini kaybetme korkusu olduğunu belirtirken yüzde 28,3’ü virüsün ülke adına kötü ekonomik sonuçlar doğuracağından endişeleniyor.

Her 4 kişiden 1’i günde 6 saatten fazla koronavirüs haberlerini takip ediyor

Katılımcılara sorulan “korona virüs salgınına yönelik haberler/paylaşımlar/programlar sizi ne yönde etkiliyor?” sorusuna katılımcıların yüzde 59,2’si “Olumsuz etkiliyor” yanıtını verirken, yaklaşık her dört katılımcıdan biri korona virüs haberlerini altı saat ve üzeri takip ettiğini belirtiyor. Ayrıca en fazla haber takibi yapılan mecra yüzde 67,4 oranla “televizyon” oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir