Bağışıklık sistemine dikkat

Covid-19 salgını süresinde kendimizi korumanın en önemli yollarından birinin bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, bağışıklığımız güçlü olduğu zaman virüsle savaşabilir açıklaması yaptı. Virüse karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için neler yapabileceğimizi ve oruç tutan bireylerin nasıl beslenmesi gerektiğini Diyetisyen Ecem Emanet’e sorduk.

Bağışıklık sistemini zayıflatan ve güçlendirmek için neler yapılması gerektiği hakkında konuşan Diyetisyen Ecem Emanet, “Bağışıklık sistemini zayıflatan birçok faktör var. Öncelikle uzun süreli yoğun stres dönemleri bağışıklığımızın düşmesinde bir etkendir. Stres, beyinde enfeksiyonla mücadele eden T hücrelerinin işlevini bozarak kortizon hormonunun üretimini artırıyor ve bu nedenle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Yetersiz beslenme/kötü beslenme bağışıklığı düşürücü diğer bir faktördür. Doymuş yağ bakımından yüksek besinler bağışıklığı düşürür ve yine tuz ve şekerden zengin beslenme bir diğer etkendir. Aşırı alkol tüketimi, akciğer fonksiyonlarını bozarak vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasız yapıyor. Uykusuzluk da bağışıklık sisteminde oldukça önemli. Aşırı uykusuzluk/uyku düzensizlikleri bağışıklık sistemimizin önemli bir bileşeni olan beyaz kan hücrelerinin üretimini bozar. Ve son olarak sigara da etkin bir rol oynamaktadır bağışıklıkta. Bakteri ve virüslere karşı antikor oluşumunu ve antijenlere yanıtı azaltıyor. Bağışıklık sistemimizin güçlendirmek için; dengeli beslenmeliyiz. Her makro besin öğesinden yeterli aldığımızdan emin olmalıyız. C vitamini tüketimimize daha çok dikkat edip gün içerisinde C vitamininden zengin meyve ve sebzeler tüketmeliyiz. D vitamini eksikliği veya çinko eksikliği gibi vitamin, mineral eksikliği olan bireyler, ek olarak takviye almalıdır. Propolis yine bağışıklık sistemimizi güçlendirmede önemli bir takviyedir. Belli bir zaman diliminde kullanıldığı takdirde güçlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemimizin güçlü veya zayıf olması bizi virüsten korumaz. Ancak bu virüsü kaptıktan sonra bu hastalığı geçirme şiddetimizi ve süremizi etkiler. Bu anlamda bağışıklık bizim için önemlidir.” dedi.

Kaynak : Ecem Emanet
A ve C vitaminine dikkat

Ramazan ayında oruç tutanlar içinde önerilerde bulunan ve vitaminlerin önemine değinen Emanet; “Oruç tutmak bağışıklık sistemimizi zayıflatır ama bunun önlemini alabiliriz. Oruç tutan bireyler uzun süre zaten aç kalmakta ve yeterli ve dengeli beslenmemektedir. Su içmek de bu süreçte çok önemli olduğundan yetersiz su alımları da görülmektedir. Bunun için bireyler iftar sonrası tatlı yemeye yönelimleri oluyor daha çok, bunun yerine daha çok meyve tüketimine ağırlık verip, iftarla sahur arasında bol su tüketmeliler. İftarda olabildiğince azar azar ama daha çok çeşit tüketmelerinde fayda var. Sahurda tokluk sürelerini uzun tutacak ve proteinden zengin besinler tüketmeliler; yumurta mutlaka tüketilmeli. Hamur işlerinden uzak durulmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden zengin, havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma gibi meyvelerin tüketimi önemlidir. E vitamini oldukça önemli. E vitamininden zengin yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar tüketilmeli. D vitamini için daha çok güneşte durulmalı, eksikliği varsa supplement kullanılmalıdır. Balık; D vitamini,beyin fonksiyonlarının gelişimi için gerekli çoklu doymamış yağ asitleri (omega 3), kalsiyum, fosfor, selenyum, iyot mineralleri ve E vitamini içerir. Haftada 2-3 kez tüketilmelidir.” dedi.

Beslenme alışkanlığı önemli

Korona virüsüne karşı sağlam bir bağışıklığa sahip olmak için dengeli bir beslenmemizin olmasına dikkat çeken Emanet, “Bu süreçte dengeli beslenmek çok önemli çünkü her besin grubunun vücudumuza faydası farklıdır. Bir de tabii aç kalmamak çok önemli. Bu dönemlerde bireyler mümkün olduğunca ara öğünlerine de dikkat etmeli. Tabii metabolizmanın çalışması da gerekli. Bunun için evde mutlaka egzersizler yapılmalı, internette çok güzel videolar bulabilirler, dans edebilirler çok güzel alternatifler mevcut. Evin içinde yürümek bile aslında hareketsizliğe bir çözüm olabilir. Uzmanlardan yardım alarak bireyden bireye değişecek vitamin, mineral takviyeleri de eklenebilir. Ve tabii son olarak da uyku düzeni çok önemli ve stres faktörünü kontrol etmelerini öneririm.” dedi.

Kaynak : Ecem Emanet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir