“Baykuş; bilgeliğin, sükunetin sembolüyken bu hale niye düşer?”

Avantür albümüyle dikkatleri üzerine toplayan, farklı tarzıyla Türkçe Rap’e yeni bir soluk getiren Ethnique Punch, Sarhoş Baykuş adını verdiği yeni albümü hakkında konuştuk. Yeni albümünü ilk kez bizlerle konuşan Ethnique Punch okurlarımız için sorularımızı cevapladı.

Geleneksel bir soru haline gelen ve sormadan edilemeyen bir soruyla başlamak istiyorum. “Ethnique Punch” mahlasının bir hikayesi var mıdır?

İstisnai bir hikayesi yok aslında demo beate verdiğim bir isimdi. Daha sonra tam olarak yapmaya çalıştığım şeyle özdeşleştiğine kanaat getirdim. Telaffuzda ortak, yazıda yabancı öğelerin bir araya gelerek oluşturduğu esrik ve bir fonetik. Akabinde lakap olarak benimsedim.

Dışarıdan bakıldığında gizemli bir duruşunuz var. Bu kariyeriniz için yaptığınız bir hamle mi yoksa tamamen kişisel bir durum mu?

Bence öyle değil. Şarkı sözlerinde yeterince hesaplaşıyorum kendimle. Dalavere yok. Yakın çevremdekilerin dâhi bilmediklerini döküyorum. Hayalet gibi de gizlenmiyorum. Onun dışında bilinecek marjinal bir şey yok aslında.

Parçalarınızda kullandığınız farklı dillerde kelimeler var. Bu durum dinleyici üzerinde büyük merak uyandırıyor. Kullandığınız kelimeleri açıklayan bir yazı yazmayı hiç düşündünüz mü? Sizce böyle bir şey gerekli mi?

Farklı dillerden ziyade Eski Türkçe kelimeler oluyor. Üslupla alakalı bir durum; okuduğu kitaplarda da, izlediğim filmlerde de lügat nasıl kullanılmış değerlendiririm. İfade yollarının zenginleşmesi, zihnin açılması için hem sözcüklerle hem metaforla haşır neşir olmak gerek. Bu, insanın yükünü hafifletir. Herkes, kendi aleminin yakaladığı ölçüde anlamlandırıyor. Dinleyende merak uyandırması çok iyi bir durum. Çünkü merak eden adam mevzuyu kurcalar ve araştırır. Bu yüzden kimseye, hiçbir şeyi açıklamam gerekmez ve insanlar belki okumaya yönelir.

Kaynak : Ethnique Punch

Sarhoş Baykuş“un sizin için anlam ve önemi nedir?

“Baykuş nasıl sarhoş olur/edilir?” sorusuna binaen varyasyonlarıyla söylenmiş olasılıklar silsilesi. Düğüm, içim sarhoş olmakta değil sarhoş olmaya itende. Bilinçaltının çözüldüğü en savurgan, fütursuz haldir sarhoşluk. Baykuş; bilgeliğin, sükunetin sembolüyken bu hale niye düşer? Bu süreç, kafamdaki zerzevatları tasvir etmek için biçilmiş kaftandı, uzadıkça uzadı.

Parçalarınızın birçoğunda Yeşilçam’dan skitler bulunuyor. Yeşilçam’a ilginiz var mı? Neden tercih ettiniz?

Çok büyük alakam var. Zaten okuduğum bölümden dolayı sinema tarihiyle alakalı olmam gerekiyor. Lakin onun ötesinde Yeşilçam bir çoğumuzun evinin, ailesinin, çocukluğunun parçası. Bu yüzden, atmosferini seven de sevmeyen de bilir. Ben sevenlerdenim, müziğe de apayrı çeşni kattığı kanısındayım. Sinemada müzik olduğu kadar, müzikte de sinema olmalı.

Albümün feat listesinde Stormtrap Asifeh, Nevra ve Hasip Aksu bulunuyor. Neden featler için bu isimleri seçtiniz?

İlk önce Avantür albümünde olduğu gibi tek tabanca takılmayı planlıyordum. Sonrasında Nevra ile birkaç kayıt yaptık ve albüme dahil etmek istedim. Asifeh, kaderin cilvesi oldu. Ramallah Underground, lise yıllarından beri takip ettiğim bir oluşum. Kendisiyle şans eseri iletişime geçtim ve olaylar gelişti. Parça vesilesiyle sağlam bir dost kazanmış oldum. Hasip, sesiyle bamtelimizi titreten bir adam. Beraber oturduk, Muharrir Meridyen ve Kaypak Geotik için nakarat yazdık ve kaydettik. İkimizin de içine sinen bir parça oldu. Genel olarak, düetleri albümlere dahil etmeyi pek düşünmüyorum ama atmosferi bu şekilde değiştirdiğinde sakınmak olmaz.

Avantür‘den sonra 2. albümünüz çıktı. Klip ve bandrollü albüm düşünüyor musunuz?

Bandrol işin içine girdiği zaman, hiç sevmediğim teferruatlar olacak. Şimdilik öyle bir kaygım veya niyetim yok. İlerleyen zaman da, müsait zemin olursa yaparım belki. Hali hazırda, yazdığım bir klip senaryosu var. Lakin iş ve okul sebebiyle zaman ve planlama sıkıntısı çekiyorum. Yakın dönemde video klipler ve farklı görsel çalışmalarım olacak.

Koleksiyon amacıyla albümü basıp sattınız. İlgi beklediğiniz gibi miydi?

Kopyaları bastık fakat satış akabinde gerçekleşmedi. Yeni yeni bir satış başlatabildim. Şimdilik, beklediğimden öte ilgi olduğunu söyleyemem. Zaten albümü sevip rafında bulundurmak isteyen arkadaşlar için sınırlı sayıda çoğalttık. Kopyalarda yavaş yavaş onlarla buluşmaya başladı.

Sarhoş Baykuş albümüyle artık bir kemik kitlenizin oluştuğunu düşünüyor musunuz?

Tabii ki, müziğimle ilgilenen bir güruh söz konusu. Avantür, küçük bir kesimle reaksiyona girdi ama bu kesim sinyalleri yakaladı. Şu anda durum farklı, daha geniş bir kitle yaptıklarımdan haberdar. Bana göre öncelik, nicelikte değil nitelikte. Kalifiyeli bir iş oldukça bir yerlere ulaşır. Bu durum, müzik için geçerli olduğu kadar dinleyici için de geçerli. Az veya çok olabilir, mühim olan öz olması.

Parçalarınızın altyapılarında Arap ve Türk motiflerini kullanmanızın nedeni nedir?

Çocukluğumda kulağıma çalınan bazı tanılar var, hayal meyal hatırlıyorum. Tebdili mekandan koparıp, dünyevi her şeyden daha üstün hisler uyandırırdı bende. Nostaljik ve doğulu motifler, tekrardan o mistik hissiyata aksettiriyor. Envaiçeşit müzik dinliyorum ama kolay kolay etkisine giremiyorum. Bundan dolayı müziğin en eskisine, en doğusuna meylettim. Çünkü müzikle alakalı en derin motivasyonum bu.

Son olarak dinleyenlerinize ve okurlarımıza söylemek istediğiniz neler var?

Evvela, bu mecmuayı sanalın ötesine taşıdığınız için sizleri kutlamak isterim. Memleketin zor hallerinde, uç bucak tutunacak birkaç cılız dalımız kaldı. Ondan da sapan yapıp taşlayacaklar. Sizi yabana atmak isteyen gırla insan var, emellerine ulaşmalarına vesile olmayın. Araştırıp okuyun, okuyup düşünün, bilerek, itinayla diretin. Varoluşunuzun değerini sizden başka kimse biçemez, aksine müsaade etmeyin. Selametle kalın.

Avantür albümünü dinlemek için tıklayınız.
Sarhoş Baykuş albümünü dinlemek için tıklayınız.
Kaynak : Ethnique Punch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir