Eskrimde kadın gücü: Cansu Tor

Uluslararası müsabakalarda görev alan dört Türk kadın eskrim hakeminden biri olan Cansu Tor, yurt içi ve yurt dışında kazandığı madalyalar, kupalar ve yönettiği müsabakalarla dünyada ülkemizi başarı ile temsil etmeye devam ediyor.

Cansu Tor, eskrim sporuyla 11 yaşında antrenörünün yönlendirmesiyle tanıştı. Mersin’de başlayan spor hayatına İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam etti. Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde milli takım sporcusu olarak Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında ülkemizi defalarca temsil eden Cansu Tor, 2013 yılında Slovakya’da, katıldığı uluslararası hakemlik sınavını da geçtikten sonra profesyonel anlamda hakemlik kariyeri başladı. 2015 yılında Doha-Katar’da, 2016 yılında ise Kaliforniya’da önemli hocalar ile çalışma fırsatı yakaladığını söyleyen Tor, 14 yıldır milli sporculuk, antrenörlük ve uluslararası hakemlik başarıları ile dolu spor geçmişinde 70’ten fazla madalya kazandı. Uluslararası müsabakalarda görev alan 4 kadın Türk hakemden biri olan Tor, yüksek lisans eğitimini tamamlayıp tezini yazdıktan sonra akademik hayatına işletme/pazarlama doktora eğitimi ile devam etme kararı aldı. Şu anda bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve aynı zamanda uluslararası spor hakemi olarak dünya kupalarında ülkemizi temsil etmeye devam ediyor.

Kaynak : Cansu Tor
“Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyuyorum”

Milli hakemlik sınavını geçtikten sonra çok sayıda uluslararası maçta final hakemliği yapan Tor, daha sonra dünya kupalarında görev almaya başladığını belirtti. Bu aşamaya gelene kadar kendimi hep geliştirmek için çalıştım diye konuşan milli hakem Cansu Tor, “Gittiğim birçok uluslararası turnuvanın final maçlarını yönettim. İstikrarlı şekilde görev aldığım final maçlarından sonra büyükler dünya kupalarına davet alan Türk hakemlerden biri oldum. Türkiye’de uluslararası kadın eskrim hakemi sayısı dört ve bunlardan biri de benim. Bu, bana gurur veren bir başarı. İki ayda bir yurt dışındaki müsabakalara davet ediliyorum neredeyse. Bu hissi kelimelerle ifade edebileceğimi düşünmüyorum ama Yurt dışında Türkiye’yi temsil etmekten gurur duyuyorum. Birçok hakem arasından seçilerek yarı final, final maçlarını yönetmek ayrı heyecan veriyor. Aynı zamanda uluslararası hakem olduktan sonra da bu sporu yapmayı sürdürdüm” dedi.

En büyük desteğim ailem

11 yıl önce eskrim müsabakasında tanışmışlığı eşiyle aynı mesleği paylaşan milli hakem Cansu Tor, “Eşimle meslektaşız, tanıştığımızdan bu yana hayatımız hep eskrim antrenmanları, müsabakaları, milli takım kampları oldu. Sporculuk ve hakemlik konusunda her zaman birbirimize destek olduk, önemli müsabakalarımızı madalya ve kupalarla tamamlarken hep birbirimize inandık. Bu inancımız da beraberinde başarıyı getirdi ve Uluslararası hakemlik sınavına Slovakya da birlikte girip kazanmanın mutluluğunu yaşadık. Şu anda yurt dışından davet aldığımda yine eşim beni çok destekliyor, Türkiye’de ve Avrupa’daki maçlara davet aldığımda ailecek maça gidiyoruz, ailemin desteğini hissettiğimde daha iyi maçlar yönetiyorum.” diye konuştu.

Kaynak : Cansu Tor
Vücut kaslarının yanında düşünceyi de geliştiriyor

Eskrim sporu ile uğraşmanın hayatının birçok alanında kendisine avantaj sağladığına değinen Tor, “Uzun yıllar aktif spor yapanlar bilirler; planlı programlı hareket etmek, disiplinli çalışmak, hızlı kararlar almak, üç dört işi aynı anda layıkıyla yapmak sporculuğun bizlere kattığı yeteneklerden bazılarıdır. Bu sporda bütün vücut kasları çalışıyor. Vücut kaslarının yanında düşünceyi de geliştiriyor. Çünkü sürekli üretmek zorundasınız. Karşı atağı ikinci, üçüncü hatta dördüncü atağı bile düşünmek zorundasınız. Bunları düşünürken bacak ve kolları da hareket ettirmeniz gerekiyor. Hele ki eskrim gibi yoğun strateji gerektiren bir sporu yıllarca yaptıysanız, aynı anda farklı işlere konsantre olabilmeyi başarırsınız. Bu spor özellikle görme ve elle dokunma hislerini geliştirir. Bu sporun vücudunuza; sağlık, dayanıklılık, sürat, güç, çeviklik, esneklik, denge, refleks, koordinasyon, önsezi, zamanlama yeteneği, çabuk düşünme ve karar verme yeteneği kazandırır.” açıklamasında bulundu.

Cansu Tor,  Yıllardır uğraştığı bu sporun hayatının bir parçası haline geldiğini söyledi ve sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Eskrim çok fazla özveri isteyen bir spor. Ülkemizde ise bu spora yönelim gün geçtikçe artmaktadır.  Emek isteyen bu spor, severek yapılmadığı zaman başarıyı beraberinde getirmiyor maalesef. Yaptığım işi sevdiğim için hiç zorlanmadan üstesinden geldiğimi düşünüyorum. Ülkemize hizmet etmek adına elimden geleni yapıyorum. Kısacası severek yaptığım bu sporda edindiğim başarıyla ülkemi temsil etmek tarif edilmez bir mutluluk.

Kaynak : Cansu Tor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir