“Geliştirmenin tek yolu pratik yapmak.”

Bir Hiphop markasının düzenlediği Freestyle yarışmasında finale çıkarak büyük bir ivme kazanan Necip Mahfuz, yarışma ve gelecek planları ile ilgili konuştu. Konserlerde çok fazla kişiye ulaştığını ama ünlülük hissini yarışmadan sonra anlamaya başladığını söyleyen Mahfuz okurlarımız için sorularımızı cevapladı.

Yıllarca Tenkit ismini kullandınız ve bir anda Necip Mahfuz ismine geçiş yaptınız, neden mahlas değişikliğine gittiniz?

Yıllarca bir ismi kullandım, bir süre sonra adım gibi oldu arkadaşlarım bana öyle seslenmeye başladı. Bir de insanların daha önce yaptıkları albümleri daha sonra sonra kaybetmeye çalıştıklarını gördüm. Ben de ismimi değiştireyim toptan yok olsun, benle alakası olmasın dedim. Necip Mahfuz’u da çok seviyorum, çok güzel ve naif bir yazardır. Bu ismi yazayım dedim kaldı öyle.

Freestyle King öncesine kadar neden hep arka planda kaldınız?

Ben işin mutfağında yer almayı seviyor…(gülüyor) Ben hep aynı şekilde rap yapıyordum. İnsanlar bir yerde gördüler talep etmeye başladılar. Benle ilgili olan bir durum değil; ben bir anda çok iyi rap yapmaya başladım daha önce nasıl rap yapıyorsam öyle rap yapıyorum yani ne kadar iyiyse o kadar iyi ne kadar kötüyse o kadar kötü. Ama insanlar bir anda talep göstermeye başladı. Yani başka bir ortamda gördüler ve dediler ki “aa bu adamda bir yetenek var herhalde” saman alevi gibi olmazsak güzel olacak.

Kaynak : Necip Mahfuz

Batarya ekibine giriş hikayen nasıl oldu?

Kapıyı çalarak. (gülüyor) Mersin’den bir arkadaşım vardı Erman Bağcı, bir gün Eskişehir’e geldi görüşelim dedi. Leşker’i de Mersin’den tanıyordum geldiğinde Batarya’ya gidelim dedi. Batarya’ya gittik, sonra bir daha gittik, bir daha gittik, bir daha gittik derken o gitmeler düzenli bir hale gelmeye başladı. “Aaa ben Batarya’ya gireyim” ya da “sen artık Bataryalısın” tarzı bir konuşma olmadı. Ben bir şeyler yazıyordum. Nasıl yapacağız, nasıl olmuş diye sürekli fikir almaya çalışıyordum. Bir de alt MC’ydim. Muhabbet etmeye gidiyordum oraya Batarya’da çok güzel bir geyik dönüyordu. Tavsiye ederim bir gün Eskişehir’e yolu düşen olursa mutlaka gelsin Batarya’ya çok güzel sohbetler olur. Ben o yüzden gittim yıllarca, ondan sonra bir taraftan da rap muhabbeti döndükçe doğal olarak bir şeyler kapıyorsun. Bu nasıl olmuş, şunu şöyle yapayım, öyle böyle derken Bataryalı oldum nasıl olduğunu ben de anlamadım.

Batarya’da Freestyle ortamı nasıl?

Çok kafa yiyici! Şöyle düşünün; ev hep kalabalık, hep duman altı, yani normal sigaradan. Bataryadaki herkesi esrarkeş sanıyorlar da hiç alakamız yok. Ben elimi sürmedim sigara bile kullanmıyorum. Allame’yi özellikle göz altları yüzünden öyle sanıyorlar egzama hastalığı var o yüzden herkes esrarkeş muamelesi yapıyor. Neyse on beş kişi sürekli sigara içiyor oda duman altı, içerisi olmuş bin derece on beş tane sakallı herif bir tane beat açık dangır dungur Freestyle yapılıyorlar. Yaklaşık beş senedir böyle geçiyor her gün. Öyle olunca çok yaratıcı şeyler dönmeye başlıyor, yaklaşık iki senedir çok keyifli şekilde freestyle yapıyoruz. En başlarda çok amatördük genelde Allame bizi tokatlayıp gönderiyordu. (gülüyor) Hâlâ öyle sayın ağabeyimiz hep bizi tokatlıyor ama artık biraz daha diş bileyebiliyoruz. Ağabey ben de sana onu söyledim diyecek duruma geldik.

Kaynak : Necip Mahfuz

Freestyle konusunda gelişimi nasıl sağladın? Freestyle yapanlara öneriniz nedir?

Ben sürekli Freestyle yaptım yani yolda müzik dinlemeyi hiç sevmem bir tane beat açıyorum, sonra bakıyorum yolda bir marka görüyorum o markaya karşı yapıyorum. Sürekli yol boyunca bunu yapıyorum, tuhafiyeci var mesela “tuhafiyeci ne kadar tuhaf şeyler satıyorsun” gibi yapa yapa geliştirdim. Geliştirmenin tek yolu pratik yapmak. Ben ne kadar iyi seviyedeyim bilmiyorum, herhalde idare eder seviyesindeyim. İdare eder seviyesine de pratik yaparak geldim diyebilirim. Bilmedikleri kelimeleri öğrenmeye çalışsınlar, ne kadar çok kelime bilirsen o kadar farklı yerlerden bağlayabilirsin. Açıp sözlük okusunlar demiyorum da yani, çok fazla kitap okumak iyi bir şey. Romanlar, şiirler cümlelerin çok daha farklı tonlarda kullanıldığı yerler, dolayısıyla daha güzel cümle kurma becerisine sahip oluyorsun. Bu senin hem Freestyle yeteneğin, hem rapini hem de hayata karşı bakışını da geliştiriyor. Bir anda kültürel seviyen de yukarı çıkıyor. Kısaca kitaba devam, pratiğe devam.

Freestyle’da küfür kullanmamayı tercih ediyorsun özel bir sebebi var mı?

Çok önceden Eskişehir’de bir video çekmiştik 15-20 kişi sokakta freestyle yapıyorduk. Garip bir biçimde insanların aklında kalan sahneler benim küfür ettiğim sahneler oldu. Çok mu yaratıcı küfürler ettim bilmiyorum ama ondan sonra adım o video ile anıldı. Bir gün babam denk gelmiş videoya ve utandım yani öyle küfürlerden. Bir daha küfür etmeyeceğim dedim, etmiyorum. Bir de freestyleyi geliştirdikçe küfretmeden daha yaratıcı ne söyleyebilirim acaba diye düşünüyorsun. Ben istiyorum ki daha sakin, daha sağlam ve daha sert şeyler söyleyeyim ama bunu mümkün oldukça küfürden uzak bir biçimde yapayım istiyorum.

Freestyle King’de ki ilgiden memnun muydunuz? Beklenen ilgiyi gördünüz mü?

Çok memnun kaldım. Ben hiç öyle bir şey görmedim ömrümde. (gülüyor) Şimdi az tanınmış bir rapçi olarak konserlere gidiyordum. Mesela Allame’nin back vokali olarak bir yerlere girdim ve 600-700 kişi geliyordu konsere “ne güzel konser evet bu falan” diyordum. Hep Allame ve Joker için bağırıyorlardı, ben çok mutlu oluyordum. Yarışma günü tek tek isimleri anons ediyorlardı ve sahneye çıkıyorduk. Beni anons ettiler bir çıktım göz alabildiğine kadar insan vardı Çanakkale Savaşı gibi kalabalık ve herkesin eller havada “Heeyyy” diye bağırıyorlardı. O an “evet işte bu daha çok bağırın” diye içimden geçiriyordum. Çok eğlendim ve her Türk gencine tavsiye ediyorum hayatlarında bir kere olsa bile Freestyle King yarışmasına gitsinler.

Kaynak : Necip Mahfuz

Freestyle King yarışmasının rap kariyerin için milat olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bir anda tanınan mc oldum. Hatta bana bir fan sayfası açıldı. Hiç huyum değildir öyle sayfalara bakmak. Yarışma günü sabah baktığımda sayfada 1100 kişi vardı akşam on binlere çıkmıştı. Bana kesinlikle tanınma katkısında bulundu. Yarışmaya katılırken amacım tanınmak ya da başka bir şey değildi benim amacım kupayı almaktı ama olmadı. Dolayısıyla benim için başarısız bir yarışma oldu. Yarışmanın iyi bir geri dönüşü oldu ama ileride ne olacağı belli olmaz. Belki yarın bir gün albüm yaparım yarışmayı unuturlar albümü konuşurlar, belki de beni unuturlar belli olmaz.

Gelecekle ilgili planlarınız neler, albüm planı var mı?

6 ay önce sözlerini, beatlerini falan bitirdim ama ben çok tembel bir mc olduğum için hâlâ kayıt almadım. Dün akşam zinciri kırdık bir-iki hafta içinde bitirebilirsem çok iyi olur. Bayramdan sonra falan bitirmeyi planlıyorum. Güzel featler bulunuyor. Fuat Ergin, Allame, Joker, Hayki, Pit10, Kozmos, Lider, Taki kaza geçirmeseydi Yener Çevik’te olacaktı ama sanırım olmayacak gibi duruyor. Güzel sevimli bir albüm oldu. Kendimden çok fazla bahsettiğim 2-3 şarkı var, çok protestolu şarkılar da bulunuyor. Sözde battledan uzak durmaya çalıştık ama işte sokakta görüp neye sinirleniyorsam kendimle ilgili bunun yansımalarıyla bir albüm yaptım aslında. Bir taraftan yeni bir şeyler üretmeye devam ediyorum. Ölüm konseptli bir albüm yapmayı planlıyorum çünkü çevremde çok fazla ölen var bu aralar. Bir şeyler yazmaya niyetlendiğimde ölümden başka bir şey gelmiyor aklıma. Ölmek, öldükten sonrası, ölüme hazırlıkla ilgili, iki dakika sonra ne olacağımızın belirsizliğiyle ilgili ölümle ilgili bir albüm yapmayı planlıyorum ama çok mu klişe olur diye biraz çekiniyorum.

Son olarak fanlarına ve okurlarımıza ne söylemek istersin?

Fan çok garip bir kelime, insanların bana fan olacağını düşünemiyorum. Bilgisayarın başında birinin benim müziğimi açıp “abi bu adam çok iyi bunun hayranıyım” demesi bana çok garip geliyor. Ben bunu birçok isim için diyorum ama sağ olsunlar. Hayran olmasınlar da dinlesinler hepsi benim kardeşim. Umarım okurlarınızdan da dinleyicilerim vardır ya da merak edip dinleyenler olur. Sevgiler herkese.

Necip Mahfuz'un albümüne ulaşmak için tıklayınız.
Necip Mahfuz'un kliplerine ulaşmak için tıklayınız.
Kaynak : Necip Mahfuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir