“Temastan uzak durun”

Dünya’yı etkisi altına alan korona virüsünde en çok dikkat etmesi gerekenler kategorisinde yer alan kronik hastaların nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında Kardiyoloji Uzmanı Doktor Canan Uğur önerilerde bulundu ve maskenin önemine dikkat çekti.

Yaşamı durma noktasına getiren Covid-19 salgını 65 yaş üstü ve kronik hastalarda büyük risk teşkil ediyor. Bağışıklık sisteminin önemine değinen Uğur, şunları söyledi: “Korona virüsü özellikle kronik hastalığı olan örneğin kalp yetmezliği, şeker gibi hastalığı olan hastalarda metabolizmayı bozarak direnci düşürerek solunum yetmezliğini, astımı ve bronşiti arttırabilir. Bunların artması organ yetmezliğine sebep olup enfeksiyon artmasıyla insana zarar vermekte bağışıklık sistemi düşük ola hastalarda çok fazla etki gösterdiği için hastalığı yenmekte zorlaşmakta.” dedi.

Salgın döneminde hastanelerdeki önlemlere de değinen Uğur, “Salgın döneminin ilk günlerinde kronik hastaların hastanelerden uzak durmasını istedik. İlaç yazdırmak ve kontroller için hastaneye gelmemelerini istedik. Ritim bozukluğu, damar tıkanıklığı ve kalp yetmezliği olan hastaları kabul ettik. Onları tedavi ettik gerek hastalara yatış işlemi uyguladık ama rutin kontrolü olan hastaları gelmemeleri için uyardık. Hastane içinde ise odaların havalandırılması ve steril edilmesi konusunda önlemler alındı. Hasta yakınlarını almadık ve hastalarla aramıza mesafe koymaya çalıştık. Maske ve siperlik gibi ekipmanla kullandık. Koronalı hasta kontrolü için yoğun bakıma girerken tek kullanımlık özel kıyafetlerimizi kullandık. Hastanenin her yerinde antiseptik bulundurduk. Ameliyathanelerde zorunlu olmayan ameliyatları erteledik ve acil vakalara müdahalede bulunduk.” dedi.

Kaynak : Pixabay
“Kalp ritmini bozabilir”

Kalp hastaları ve gençler hakkında da değerlendirmede bulunan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Canan Uğur, “Covid-19’un belirtileri tüm kronik hastalarda aynı diyebiliriz kalp hastaları aynı belirtileri gösteriyor. Enfeksiyonla ilgili birçok hastalık hem akciğer hem kalp için ekstra bir yük oluşturduğunda solunum sıkıntılarını arttırıyor. Genç ve sağlıklı bir insan olmak virüse karşı dirençli olmak için bir avantaj. Ama bu durum gençler virüse yakalanmaz anlamına gelmiyor. Bağışıklık sistemi bir anda çökebilecek bir şey o yüzden dikkat etmeliler. Bu virüs güçlü bir etkiye sahip olduğu için bedenen sağlıklı kişilerde de ağır enfeksiyonlar yaratabiliyor. Damlacık yoluyla geçen bu hastalıkta aldığımız virüsün yükü önemli. Ne kadar mikroorganizmayı vücudumuza aldığımızı bilmediğimiz için ne etki gösterir bilemiyoruz. 5-10bin mikroorganizma belki vücudumuza etki etmez ama milyonlarca alırsak bağışıklık sistemimizi çökertebilir. Koronaya yakalanan ya da yakalanmayan kalp hastaları aynı kalp ilaçlarını kullanmaya devam ettiler. Fakat yakalanan hastalarda ek olarak günlük kalp ritim kontrolü yapıldı. Çünkü Covid-19’a yakalanan hastalar için kullanılan tedavi ilaçlarından birinde kalp ritim bozukluğu etkisi olabiliyor. Bu yüzden onların kalp ritimlerini kontrol etmek çok önemli.” dedi.

“Kronik hastalar daha dikkatli olmalı”

Son olarak kronik hastaların dikkat etmesi gerekenlere değinen Uğur, “Hastalar öncelikle kendi önlemlerini almalılar. En önemli nokta ise maske ve temas. Kronik hastalar özellikle maske takmalılar ve temastan uzak durmalılar. Belli bir sosyal mesafeyi korumalılar. El temizliklerine dikkat etmeliler. Vücut direncini arttıracak dikkatli beslenmeler ve bol su tüketimi yapmalılar. Kronik hastaların bu detaylara normal insanlardan kat kat dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

Kaynak : Canan Uğur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir