Türkçe Rap’in Wonderkid’i: Motive

Rap müzik dinleyicisinin büyük bir bölümü “Sezar’ın hakkı Sezar’a yahu diyerek Motive‘nin yeni nesil rapçilerden en yeteneklilerinden biri olduğunu kabul ediyor. Biz de henüz Motive sevmeyen biri ile karşılaşmadık. Kime sorsak “tekniği çok iyi”, “ses kullanımı çok yerinde”, “gelecek vaat ediyor” tadında yorumlarla karşılaşıyoruz. Hatta iddiayı daha da ileri taşıyan bir söylem var hakkında, “Mr. Milenyum”. Yani deniyor ki; yeni nesil ne demekse Motive işte tam da odur.

Gerçek adı Tolga Serbes olan 19 yaşındaki rapçi, genç yaşına rağmen Türkçe Rap müziği çevrelerinde her yaştan konuştuğu ve merak ettiği isim olmayı başardı. Bunun yanı sıra M.O.B. topluluğunun temek taşlarından birine de dönüştü dersek garip olmaz. Uzun lafın kısası tüm bu star ışığıyla, herkesin kabul ettiği yeteneği ile ve tabii ki tüm bunların sonucunda insanda uyandırdığı merak nedeniyle Motive ile soru yaptık.

Dinlediğin ilk rap şarkısı neydi?

Bomfunk MC’s’den “Freestyler”.
İlk duyduğum Türkçe sözlü rap şarkısı ise Ceza‘dan “Ben Ağlamazken“.

En sevdiğin yazar kim ve son okuduğum kitap hangisi?

Son okuduğum kitap “Stephen King – Korku Hikayeleri”.
Genelde roman okuduğum için sevdiğim yazar da kendisidir.

Sana göre tüm zamanların en iyi rapçisi kim?

R.I.P Nipsey Hussle!

Müzisyen olmasan ne olurdun?

Birçok kez düşündüm ama bu sorunun cevabını asla bilemeyeceğim sanırım. 🙂

En iyi sahne deneyimin ve en kötü sahne deneyimin hangileriydi?

En kötüsü 14 yaşımda çıktığım bir düğün salonu konseriydi. Söylediklerimizden bir haberdik ondan olsa gerek.
Ondan sonra çıktığım tüm sahnelerde bir sonrakine kadar en iyisini son çıktığım olarak kabul ediyorum. 🙂

Kaynak : Motive

En çok düet yapmak istediğin isim kim?

Bu sorunun birçok cevabı var aslında, gerçekçi olmamız gerekirse 2017 senesinde aramızdan ayrılan Bakırköy İstasyon ekibinden “Murda” abimizle bir şarkım olsun isterdim. Kendisi neslinin üstünde bir rapçiydi. Mekanı cennet olsun.

Bir rap şarkısını sen yazmış olsaydın, hangi şarkıyı yazmış olmayı isterdin?

Mos Def’den “California”.
Bir şehre yazılmış en güzel şarkılardan biri.

Tupac mı? Biggie mi?

Bize Doğu-Batı, Pac-Biggie, Diddy-Suge vs. diye ayırt ettiren şey benim dilimce şudur: aradaki farklar, şehirlerin hiphop manzaraları, kafamızda canlanan şeylerin oluşmasını sağlayan ilk adımlar, beatmakerların deneyimleri ve hissettikleriyle yan yana koyarak play tuşuna bastığı seslerden, yani söz yazarlarının o bölgenin içinde yaşıyor gibi hissedip kendi dillerince bunları hikaye ve benzeri şekilde okumasıdır. Doğal olarak moda bunun paralelinde ilerleyerek bizde aynı zamanda görsel olarak da seçenekler sunmaya başlar. Tıpkı doğu yakasında rapçilerin kahverengi süet Timberland botlara özen gösterip iklim de önemli, bunu bir New York klasiği haline getirmesi, tıpkı Nike’ın Cortez ayakkabılarının Batı bölgelerinde klasikleşmesi gibi. Aslında zaman ilerledikçe batı akımına, flowuna ve kültürüne daha yakın hissetsem de bu soruya cevabım Biggie olacak. Bunun sebebi de şu ki; metropol olsa da İstanbul’un alt kesimlerini gezip görerek büyüdüm. Ve ilk satırlarda anlattığım gibi benim kafamdaki manzaranın, kulağımda duyduğum sesin, gördüğüm metropolun sözleriyle betimlenişi Biggie’dir. Onun kültür ikonu olmasını sağlayan şeylerin aslında gözümüzde çok büyüttüğümüz şeyler olmadığını fark ettiren Notorious BIG, tüm gerçekliği ve sadeliği ile mücadelesi zor bir hayattan, bunları yalnızca şarkılarla anlatarak kurtuluyor. Bu yüzden Notorious BIG.

Kaynak : Motive

Cardi B mi? Nicki Minaj mı?

Cevabın Nicki ama uzun uzun anlatmayacağım çünkü “Tupac mı? Biggie mi?” sorusunda yeterince konuştum, bu da o sorudaki dinamiklerin ile cevapladığım bir soru.

Favori filmin hangisi?

En sevdiğim saymasam da sıkıldıkça izlediği bir filmi vardır herkesin. Benim filmim “La Haine”.

Superstar mı? Air Force One mı?

Kapanabilir bileklerinden, bakımı daha dikkatli bir özen istediğinden dolayı cevabım Air Force One. “The Notorious” filminde Biggie Smalls’ın All White diye adlandırdığımız tamamen beyaz modelini bir çatıda sandığın içinde sakladığını hatırlayalım. 🙂 Bu ayakkabı Bruce Kilgore tarafından 1982’de tasarlanmış. Aslında ilk tasarımı ile şu anki arasında gözle görülebilir derecede büyük çizgi farkları var. Bu ayakkabının satışının artması ve yaygınlaşmasında hiphop tarihinin büyük bir etkisi var. Bilinenin aksine “High Top” yani yüksek bilek modellerinden daha çok “Low Top” yani düşük bilek modelleri daha popüler ve daha çok satılmakta hatta ama Superstar’ın da hakkını yememek lazım. Superstar’ın çıkışı 1969 yani ilk Adidas giyildikten tam 10 yıl sonra, Run DMC ile kültür ikonu haline gelen bu klasiği de yok saymamak gerek.

Graffiti mi? Break Dans mı?

İkisi de ifade özgürlüğünü sağlayan, birbirinden çok farklı yönler aslında. İkisinden birini seçsek diğerini haksızlık olabilir.

Hayat motton nedir?

Nas’ın “The World is Yours” şarkısıdır. Dünya bizim ve yapabileceklerimizin sınırı yok.

Outpot Nr.1 albümünü dinlemek için tıklayınız.
Motive kliplerini izlemek için tıklayınız.
 
Kaynak : Motive

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir